Matúšove hrady - 1.Čachtický hrad

03.04.2021 11:46
Mierka : ?
Autor : Juraj Hlatký, Ján Hladík
Zdroj: www.matusovo-kralovstvo.sk
 
Pár slov o predlohe:
 
Čachtický hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia. Patril medzi prvé hrady, ktoré zabezpečovali západnú hranicu Uhorska, najmä v 13. storočí, keď ho spravoval hradný kráľovský kastelán. V roku 1273 ho napadol a silno poškodil český kráľ Přemysl Otakar II. 
Medzi prvými pánmi hradu boli Peter a Pongrác z rodu Hunt-Poznanovcov, načas patril aj Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. V roku 1392 prešiel do majetku Stibora zo Stiboríc, ktorý vlastnil 20 hradov na Považí. V roku 1467 väznili na hrade husitského veliteľa Jána Švehlu. Od roku 1569 boli vlastníkmi hradu spolu s prislúchajúcim kaštieľom v Častkovciach Nádasdyovci, ktorí ho do držby získali svadbou Františká Nádašdyho s Alžbetou Bátoriovou. V roku 1708 dobyli hrad vojská František II. Rákoci a odvtedy začal pustnúť, aj keď začas slúžil ako väzenie.
 
Táto drobnosť sa dá zohnať na uvedenej stránke spolu s Trenčianskym hradom. Celkom pekne namaľované asi akvarelom (Trenčín je asi pastel), presne sa vojde do fotorámika 15x10, podlepil som to kartónom, zozadu je to nasunuté do fotorámika a drží to ako pribité, takže to ani nie je treba prilepiť. V tom rámiku to vyzerá celkom dobre, akurát sa to nedá moc dobre odfotiť, pretože sa tam všetko odráža...Je to taká drobnosť na stôl, ktorá poteší...
 
Prezentované na fórach: