Magion 1

02.07.2023 16:36
 
družica (ČSSR)
 
 
Autor: Roland „Rawen” Havran
 
Vydavateľ: free model, internet
 
MAGION 1 (MAGnetosféra-IONosféra) byla první samostatnou československou družici vypušténou 24. ŕíjna 1978 v rámci mezinárodního programu pro výzkumu magnetosféry. Družice byla z velké části vyvinutá a postavená týmem pracovníku Geofyzikálního ústavu, který se pozdéji stal součástí Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Družice MAGION 1 vážila 15 kg a na své skromné palubé nešla dva védecké prístroje pro méŕení nízkofrekvenčních elektromagnetických polí a nabitých částic. Družice pracovala až do roku 1981 a dodnes je považována za významný úspéch československých techniku a védcu. Po úspéchu družice MAGION 1 pokračovala série úspéšných československých a posléze českých umelých družíc programu MAGION až do roku 2002, kdy na obežné dráze prestala pracovat družice MAGION 5. V současné dobé pracovníci Oddélení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR navazují na dlouholetou tradici ve vývoji družicových prístroju a spolupracují na významných evropských misích pro výzkum Sluneční soustavy od Slunce (Solar Orbiter), pŕes Zemi (TARANIS) a Mars (ExoMars), až po Jupiter (JUICE). (citujem text, ktorý je pri vystrihovačke)
 
 
Model je urobený k 40 výročiu štartu prvej československej družice do vesmíru (1978-2018). Magion 1 som už kedysi dávno lepil, ale to bol model z ABC, tento model je prepracovanejší. A keďže je to naša prvá družica patrilo by sa ju zlepiť poriadne a tak som si model ešte trochu upravil podľa dostupných fotiek.
Moje úpravy:
solárne panely som si vytlačil ešte raz a pôvodne som ich chcel len nalepiť na teleso sondy, podľa fotiek boli ale panely na podložkách (bola tam medzera), tak som to tak urobil aj ja, bolo s tým síce viac roboty, ale vyzerá to lepšie...kde to šlo som doplnil kabeláž a ešte jedna technická úprava-antény sú nasúvacie, takže sa dajú od modelu oddeliť a model potom nezaberie toľko miesta vo vitríne...
 
Prezentované na fórach:
 
 
 
 
 
 
Mierka: 1:?Autor: Roland „Rawen” Havran
 
Vydavateľ: free model
 
Mierka: 1:?