CUPID - papierový automat

12.03.2018 22:11
Zatiaľ posledný zo série automatov. Ide o free model od jedného z top návrhárov papierových automatov - Roba Ivesa. Je to síce free model, ale autor ho ponúkol ako podklad pre výpálenie laserom. Dá sa to stiahnuť tu:
Automat sa mi síce páčil, ale keďže som to nemal dať kde vypáliť viac menej som to pustil z hlavy... potom som narazil na youtube na toto videjko od michael42er:
kde ukázal že to ide urobiť aj bez vypálenia laserom. Pravda on si ten ozubený prevod trochu zjednodušil, respektíve upravil. Mňa napadlo, či by to šlo urobiť tak ako to navrhol autor, len namiesto vypálenia by som to vyrezal ručne skalpelom, rôzne hrúbky by som dosiahol podlepovaním...základ u mňa tvorí kartón o hrúbke 1mm...najviac som sa obával tých ozubených kolies, ale napodiv sa to vyrezávalo vcelku v pohode a rýchlo...v priebehu stavby som musel niektoré časti dodatočne podlepiť, takže všetky diely sú minimálne 2mm hrubé. Nakoniec som sa dopracoval k rovnakej šírke automatu ako to plánoval autor (mne to vychádzalo pôvodne užšie, ale tým dodatočným podlepovaním sa mi šírka zväčšila) Po zlepení jednotlivých dielov na príslušnú hrúbku som zuby na kolesách napustil sekunďákom, všetko som to pretmelil, následne prebrúsil. Potom nástrek základnou farbou a následne bielou, čiernou, alebo hnedou. Stále som ale nevedel, či sa to nebude nejako krútiť a či to vôbec bude fungovať...to som si overil až po zložení automatu (zatiaľ nič nie je zlepené) a napodiv funguje celkom pekne, akurát si tam asi ešte dorobím zarážky na jednotlivé osi aby som na pevno zafixoval šírku automatu v hornej časti. Namaľujem ešte anjela podobne ako to urobil michael42er, ale to už je len kozmetická záležitosť, automat funguje, takže ho určite dokončím.
Mala to byť pôvodne pomerne rýchla stavba, ale nakoniec to až také rýchle nebude...asi by to bolo predsa len jednoduchšie dať niekde vypáliť laserom..., ale aspoň som si vyskúšal, že to ide urobiť aj ručne...:-)
Prezentované na fórach: